بکار بردن یسنگ ساختمانی صلصالی در ساخت جواهرات

ایران کشوری غنی از مواد معدن یسنگ ساختمانی صلصالی است 44 درصد سنگ مرمر، 25 درصد چینی، 20 درصد گرانیت، 10 درصد تراورتن و 2 درصد سنگ مرمر بیشترین سهم از تنوع سنگ ایران در استان های اصفهان، کرمانشاه، محلات، قم، زنجان، قزوین، همدان و آذربایجان.

شرق سهم زیادی از معادن کشور دارد این در حالی است که برخی از کشورهای دنیا به دلیل فقر معادن سنگ به تولید تنها یک نوع سنگ ساختمانی در معادن خود بسنده می کنند.

به عنوان مثال، برزیل کشوری است که فقط سنگ ساختمانی صلصالی دارد یا ایتالیا فقط سنگ های مرمر را در اختیار دارد که ایران می تواند با مدیریت دقیق و بازاریابی داده محور، سهم بزرگی از بازار جهانی سنگ را مدیریت کند.

سنگ

اما تحریم های گسترده جهانی که طبیعتاً روابط و تعاملات سیاسی کشور با سایر کشورهای جهان را تحت الشعاع قرار داده است، موجی از مشکلات اقتصادی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است.

همچنین وجود مشکلات در حوزه حمل و نقل، پراکندگی معادن در کشور، فرسودگی ماشین آلات و عدم استفاده از فناوری های روز در کنار مالیات صادراتی گسترده، ایران را به سمت خام فروشی سوق داده است.

کشورهایی مانند ایتالیا، ترکیه و چین فقط سنگ ساختمانی صلصالی را از ایران می خواهند بنابراین خام فروشی به دلیل نداشتن ارزش افزوده شامل عوارض است که برای شرکت صادرکننده بسیار گران است.

همچنین به دلیل وزن زیاد سنگ ساختمانی صلصالی حمل و نقل فقط از طریق زمینی و دریایی امکان پذیر است که با توجه به مشکلات حمل دریایی فقط حمل و نقل زمینی امکان پذیر است که هزینه آن نیز بسیار بالاست.

آمارها نشان می دهد که تقاضا برای صادرات سنگ ساختمانی حدود 7 میلیون تن است در حالی که ظرفیت کل آن 25 میلیون تن است.

در این میان با مدیریت استراتژیک و برخورداری از آخرین تکنولوژی روز دنیا می توان ظرفیت استخراج و تولید سنگ های فرآوری شده را افزایش داد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.